جمیله

چت روم نوجوانان محل تبلیغات شما


کتاب : جمیله
نویسنده : چنگیز آیتماتوف
مترجم : غلام خاتون
نشر : افراز

جمیله یک حکایتِ معصوم از عشق ممنوع است.عشقی ممنوع و دور از قراردادهای اجتماعی و روز مره که در طول داستان وصف شده است. آنگونه که معنای پاکی و ناپاکی، عشق ونفرت، آواز و سکوت در هم می آمیزد.

راوی داستان جمیله، نوجوان نقاشی است که عشق یک زن روستایی و جوانی سرباز را به تصویر می کشد. دو دلداده ای که جوال های گندم و آذوقه های سربازان را از دهکده به ایستگاه راه آهن می برند و خلوص این عشق ممنوع خواننده را مبهوت می کند.

لویی آراگون، شاعر و نویسنده ی فرانسوی، جمیله را زیباترین داستان عاشقانه ی جهان نامیده است.

چاپ و انتشار جمیله به زبان فرانسه توسط آراگون، به عنوان زیباترین داستان عاشقانه جهان شناخته شد و نام چنگیز آیتماتُف را در سراسر دنیا بر سر زبان ها انداخت. آیتماتُف هم به زبان روسی و هم زبان قرقیزی بسیار روان می نوشت. در سال ۱۹۲۳ جایزه ی لنین را گرفت. 
کتاب را به پایان که می برید، انگار مرزها برداشته شده و سیم خارداری دیگر نیست و در مه آلود جا می مانید روی کپه های گندم و خاطره ای از یک تابلوی نقاشی…
سخن از عشق بسیار گفته اند ولی گویی این قصه ی هزار باره تکراری نیست و دل عاشقمان همچنان تشنه ی شنیدن دوباره اش است، با هر زبان و هر نشان.

_mohade.3

 

قسمتی از کتاب : 
شب روشن و دل انگیزی پیش رویمان بود. قاچ ماهِ پرلک و پلیس از کناره ی ابری بیرون زد و به درخشندگی پولک های زر چند لحظه ای مثل ماهی تو موج های جمبان ابرها غوطه زد و باز بیرون آمد و به دنبال اش ستاره های روشن و چشمک زن، که آسمان دشت را دل نشین تر از پیش کرد. در بیابان، ستاره تنها ستاره نیست. دوست است. ستارگان دوستان اند. یاران و برادران و نگاهبان اند. راهنمایان اند. چشمان خیره شب، همدمانِ خواب از سرگریخته گان. کیست که ستاره های دور و درعین حال نزدیک و سیار روشنِ آسمان ماه اوت را ببیند و از خود بی خود نشود. هر ستاره در بالا سرمان برای خود دنیایی دارد سرشار از نور و پاکی و صفا. نگاه کن، یکی از آن ها، که گویی کناره هایش یخ زده، چشمک زنان فروغ سرد به اطراف می پراکند و با تعجبی پاکدلانه از آسمان تاریک زمین پاک را نظاره گر است.

_mohade.3


مشخصات

  • منبع: http://tavaj18.persianblog.ir/post/743
  • کلمات کلیدی: ستاره ,زبان ,داستان ,آسمان ,جمیله ,ممنوع ,داستان عاشقانه ,زیباترین داستان ,زیباترین داستان عاشقانه
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها